Item # E3AW-10A1F-CAA2
NUMATICS/AVENTICS NFPA CYLINDER
A SERIES 8" BORE 10" STROKE, HEAD SQ, H/C CUSH, MAGNET
- Call for Price
- Manufacturer: NUMATICS
- UM: EA
NOT FINDING WHAT YOU NEED?
SEND US AN E-MAIL:
SALES@THEPNEUMATICSTORE.COM
Click image to enlarge
Specifications
| MOUNTING STYLE | HEAD SQUARE MOUNT |
| BORE SIZE | 8" |
| FULL INCH STROKE | 10" |
| FRACTION STROKE | 0" |
| ROD SIZE | 1.375" DIA |
| ROD THREAD | 1-14 MALE |
| PORT SIZE / LOCATION | 3/4" NPT - TOP |
| CUSHIONS | HEAD AND CAP - RIGHT |
| OPTIONS | NONE |
| MAGNET OPTION | REGULAR MAGNET |
| SECOND STROKE | NONE |
Item # E3AW-10A1F-CAA2
NUMATICS/AVENTICS NFPA CYLINDER
A SERIES 8" BORE 10" STROKE, HEAD SQ, H/C CUSH, MAGNET
Documents
×
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.