Item # X0AK-11A8C-ALB0
NUMATICS/AVENTICS NFPA CYLINDER
A SERIES 1 1/2" BORE 11" STROKE, LOW BREAKAWAY SEALS
- Call for Price
- Manufacturer: NUMATICS
- UM: EA
NOT FINDING WHAT YOU NEED?
SEND US AN E-MAIL:
SALES@THEPNEUMATICSTORE.COM
Click image to enlarge
Specifications
| MOUNTING STYLE | BASIC NO MOUNT |
| BORE SIZE | 1 1/2" |
| FULL INCH STROKE | 11" |
| FRACTION STROKE | 0" |
| ROD SIZE | 1" DIA |
| ROD THREAD | 3/4-16 FEMALE |
| PORT SIZE / LOCATION | 1/4" NPT - TOP |
| CUSHIONS | NONE |
| OPTIONS | LOW BREAKAWAY SEALS |
| MAGNET OPTION | NO MAGNET |
| SECOND STROKE | NONE |
Item # X0AK-11A8C-ALB0
NUMATICS/AVENTICS NFPA CYLINDER
A SERIES 1 1/2" BORE 11" STROKE, LOW BREAKAWAY SEALS
Documents
×
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.